شنبه 14 تير 1399 - 14 ذيقعده 1441 - 2020 ژولاي 04
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266311
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1398 12:20
تعداد بازدید : 832

نشست «ترجمه، ویرایش و مقاومت زبانی» برگزار شد

نشست «ترجمه، ویرایش و مقاومت زبانی» از سلسله نشست های مرکز نشر دانشگاهی با سخنرانی دکتر فرزانه فرح زاد، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز نشر دانشگاهی، در این نشست فرح زاد با اشاره به اهمیت مرکز نشر دانشگاهی به بررسی وضعیت ویرایش پس از انقلاب پرداخت و گفت: پیش از آن ترجمه می کردیم و کسی درباره ویرایش سخنی نمی گفت اما دیدگاه های تازه ای مطرح شد و ویرایش در کنار ترجمه مهم شد. پیش از آن به دلیل داشتن روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی با ملت های بیگانه، حضور گویش ها و اقوام مختلف در ایران و موضوع زبان دین پس از پذیرش اسلام در ایران ترجمه مهم شده بود.
وی با بیان اینکه توانش ترجمه ای و توانش دوزبانگی یکسان نیست، تأکید کرد: در توانش ترجمه ای توانایی انتقال وجود دارد و تنها بازگویی و پاسخگویی به زبان بیگانه مطرح نیست. در دهه 50 حتی واژه نامه در هر رشته ای هم وجود نداشت و هر فردی برای خود یک فهرست از واژگان داشت و نخستین بار برای تصحیح ترجمه ها از عبارت "ویرایش" به عنوان معادل editing استفاده شد. در ویرایش انسجام واژگانی، اصطلاح گزینی، استفاده از فارسی معیار و ارتقای کیفیت ترجمه ها هدف بود و برای ارتقای ویرایش و واژه گزینی، اقدامات گوناگونی صورت گرفت.
فرح زاد ایران را در زمان جنگ با عراق حاضر در دو جبهه دانست و تشریح کرد: در زمان جنگ علاوه بر دشمن در جبهه ها مسأله هویت ملی در زبان هم مطرح شد و تأکید بر فارسی سلیس و روان با شناسایی غلط های رایج برای حفظ زبان فارسی رواج یافت. البته این سلیس نویسی به افراط نیز کشید و نوشتن کاری سخت شد. این سره نویسی همراه با احساسات میهن پرستانه و مذهبی و استقلال طلبانه استفاده از برخی واژگان عربی را نادرست دانست و باعث شد از متن بترسیم.
وی مترجم را در فضای این چنینی متهم اصلی نامید و گفت: مترجم ها به ویژه در رسانه ها متهم اصلی شدند زیرا شتاب زده باید ترجمه می کردند و واژگان و ساختار زبان های دیگر را وارد زبان فارسی می کردند. از این رو برای نجات زبان فارسی چهار اقدام انجام شد: شورای ویرایش در سازمان صدا و سیما تأسیس و اصول ویرایش و درست نویسی در کتاب های درسی گنجانده شد. در کنار آن، دوره های آموزش ویرایش برگزار و فرهنگستان زبان و ادب فارسی تأسیس شد.
این عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در پایان هدف از ویرایش به معنای ارتقای متن را بیگانه زدایی دانست و خاطر نشان کرد: هدف از ترجمه انتقال دستاوردهای جدید بود اما ارتقای کیفیت متن معنای دیگری یافت. معیار آن بیگانه زدایی مطلق و زدودن حضور عناصر غیرخودی شد تا ردپای غیرخودی پاک شود. از سوی دیگر، ترجمه انتقال معنا و محتوای بیگانه است و اگر گفتمان آن را تغییر دهیم، کار ترجمه را به درستی انجام نداده ایم و این تناقض آشکاری در کار است.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpgجستجو در فروشگاه :