جمعه 28 دي 1397 - 12 جمادي الاول 1440 - 2019 ژانوِيه 18
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82366
تاریخ انتشار : 9 آبان 1389 0:0
تعداد بازدید : 1548

مراسم افتتاح سامانه نشر مجلات علمی پژوهشی كشور در نمایشگاه مطبوعات

معاون پژوهشي و فناوري وزير علوم، در مراسم افتتاح سامانه نشر مجلات علمي كشور گفت: راه اندازي پايگاهي در صحنه مجازي، نقشي تعيين كننده در درج مقالات علمي و محصولات پژوهشي دارد.

 

 

به گزارش روابط عمومی مرکز نشر دانشگاهی مراسم افتتاح سامانه نشر مجلات علمي ـ پژوهشي كشور، نهم آبان ماه با حضور معاون پژوهشي و فناوري وزير علوم، رييس مركز نشر دانشگاهي و اصحاب رسانه در سالن شماره دو نمايشگاه مطبوعات در مصلاي امام خميني (ره) برگزار شد.

در ابتدا، دكتر محمد مهدي‌نژاد، معاون پژوهشي و فناوري وزير علوم با ابراز خرسندي از راه‌اندازي سامانه سنم، عنوان كرد: راه‌اندازي پايگاهي در صحنه مجازي، نقشي تعيين كننده‌ در درج مقالات علمي و محصولات پژوهشي دارد. در صورت نبود مجلات در كشور، افراد مجبور بودند آثار خود را براي انتشار به ديگر كشورها بفرستند كه اين امر داراي آسيب‌هاي بسياري است.

وي يكي از نكات منفي ارسال آثار به ديگر كشورها را گسترش نيافتن توليد علم در كشور دانست و افزود: بنابراين در حوزه‌هاي پراهميتي نظير علوم انساني كه به صورت بومي كاربرد دارد، چاپ آثار علمي در كشور صورت نمي‌گيرد. تا چندي پيش تعداد مجلات و نشريات منتشر شده در كشور بسيار محدود بود كه توسط دانشگاه‌ها و انجمن‌هاي علمي با گرفتاري‌هاي زياد منتشر مي‌شد.

دكتر مهدي‌نژاد، عدم توفيق ناشران در فعاليت‌هاي اجرايي، چاپ و صفحه‌بندي مجلات را يكي از مشكلات در حوزه نشر برشمرد و توضيح داد: ناشران خارجي نظير نشر «الزوير» نه تنها مشكلي در ارتباط با فعاليت‌هاي اجرايي ندارند، بلكه اين فعاليت براي آنها سودآور است و نوعي تجارت محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به اين كه طرح سنم با تلاش مركز نشر دانشگاهي در راستاي جهش علمي و تحقيق در حوزه علم و فناوري در منطقه راه‌اندازي شده است، افزود: با راه‌اندازي اين پايگاه در پنج سال آينده شاهد چندين برابر شدن تعداد نشريات و مجلات خواهيم بود. براساس اين طرح توليدكنندگان علم بدون دغدغه عمليات اجرايي و صرف هزينه اضافه به فعاليت مي‌پردازند.

در ادامه، دكتر محمدمهدي طهرانچي، رئیس مركز نشر دانشگاهي عنوان كرد: تحول عظيم در حوزه نشريات دانشگاهي كشور براساس سند چشم‌انداز و بيانات مقام معظم رهبري اتفاق افتاده است. اين فعاليت با همكاري موسسه فرهنگي تبيان با طراحي بيش از يك هزار مجله علمي ـ پژوهشي و علمي ـ ترويجي در كشور منتشر شده است، البته در سال‌هاي نزديك شاهد گسترش تعداد مجلات علمي كشور در اين پايگاه خواهيم بود.

وي طراحي سامانه مجلات علمي كشور را عامل رشد جريان علمي دانش در كشور و در ايام نمايشگاه مطبوعات خوش يمن دانست و اظهار داشت: در حال حاضر اين سامانه در پايگاه isj.iup.ir قابل ملاحظه است. ناشران علاقه‌مند براي پر كردن فرم در اين سايت مي‌توانند، اعلام آمادگي خود را براي اقدامات بعدي نشان دهند. در حال حاضر مجلات دانشگاه شهيد بهشتي و مركز نشر دانشگاهي در سيستم تعريف شده‌اند.

در پايان سيد حامد وزيري، معاون اجرايي مركز نشر دانشگاهي، سامانه سنم را هماهنگ كننده و ايجاد كننده بستري براي توليد محتوا در كشور دانست و افزود: تمام اطلاعات در صفحه اصلي مجلات نمايه و براساس گروه مجلات، شماره و اطلاعات مشخص شده است. آنچه در يك مجله علمي مورد توجه است، نويسنده، داور و هيات تحريريه و قسمت بعدي نيز جستجو براي يافتن مقالات مورد نياز است.

در پايان مراسم نيز معاون پژوهشي وزير علوم، سامانه مركز نشر مجلات علمي كشور را افتتاح كرد.

تصاویر


جستجو در فروشگاه :