چهارشنبه 26 دي 1397 - 10 جمادي الاول 1440 - 2019 ژانوِيه 16
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82566
تاریخ انتشار : 12 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 2174

کتاب هندسه های اقلیدسی و نااقلیدسی و بسط آن منتشر شد

 

هندسه‌های اقلیدسی و نااقلیدسی و بسط آن، تألیف ماروین جی گرینبرگ، ترجمۀ محمدهادی شفیعیها منتشر شد.

در این کتاب هندسه نااقلیدسی و تنظیم مجدد مبانی هندسه اقلیدسی پس از آن، به صورت داستانی پرماجرا و دلکش عرضه می‌شود. این راز که چرا اصل توازی اقلیدسی را نمی‌توانستند ثابت کنند، در طی 2000 سال در پرده ابهام مانده بود تا اینکه هندسه نااقلیدسی کشف و مدلهای اقلیدسی آن عدم امکان چنین اثباتی را آشکار ساختند. این کشف مفهوم سنتی هندسه را به عنوان توصیفی صحیح از فضای فیزیکی در هم ریخت. بیش از همه، تحت تأثیر مبانی هندسه داویت هیلبرت، اندیشه جدیدی پدید آمد که در آن وجود هندسه‌های یکسان سازگار بسیاری مورد قبول واقع شد، و هر کدام یک نظام منطقی صوری محض بود که می‌توانست برای مدل‌سازی واقعیت فیزیکی سودمند باشد یا نباشد. آلبرت اینشتین می‌گوید که بدون این اندیشه جدید هندسه، نمی‌توانسته است نظریه نسبیت خود را ارائه دهد.

کتاب حاضر برای چند گروه از دانشجویان مفید است. برای معلمان هندسه دبیرستانها و دانشکده‌ها مبانی هندسه اقلیدسی و مقدمه‌ای از هندسه هذلولوی (با اتکا به مدلهای اقلیدسی آن) به روشی دقیق ارائه شده است. برای دانشجویان رشته‌های علوم نظری تاریخ و استلزامهای فلسفی کشف هندسه نااقلیدسی ذکر شده است، برای دانشجویان رشته ریاضی، علاوه بر آموزش مشروح هندسه تبدیلی و مثلثات هذلولوی، تمرینهای چالش‌برانگیز، که با کمال تأسف، بیشتر متنهای درسی ریاضی فاقد آنها هستند، با یک دید تاریخی آورده شده است.

کتاب «هندسه‌های اقلیدسی و نااقلیدسی و بسط آن»، شامل 10 فصل با عناوین «هندسه اقلیدسی»، «منطق و هندسه وقوع»، «بنداشتهای هیلبرت»، «هندسه نتاری»، «تاریخچه اصل توازی»، «کشف هندسه نااقلیدسی»، «استقلال اصل توازی»، «استلزامهای فلسفی»، «تبدیلهای هندسی»، «قضایای دیگر در هندسه هذلولوی» است.

کتاب «هندسه های اقلیدسی و نااقلیدسی و بسط آن در503 صفحه و قیمت108000 ریال در اختیار علاقه‌مندان و دانشجویان قرار گرفته است.

 


جستجو در فروشگاه :