جمعه 28 دي 1397 - 12 جمادي الاول 1440 - 2019 ژانوِيه 18
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82675
تاریخ انتشار : 28 آبان 1391 0:0
تعداد بازدید : 1707

گزارش مراسم رونمایی و تجلیل از کتابهای طراحی صنعتی

 

 

 

 

مراسم کتاب سال طراحی صنعتی در روز جمعه بیست و ششم آبان 1391 از ساعت 9 صبح تا 13 در محل سینمای قلهک، مجموعه ورزشی-فرهنگی توسط فصلنامه تخصصی هنر و طراحی­صنعتی چهارباغ برگزار شد.

این مراسم در دو بخش؛ بخش اول سخنرانی دو ناشر فعال در زمینه انتشار کتاب های طراحی­­صنعتی و بخش دوم گفت­و گو با پدیدآورندگان چهار کتاب منتشر شده در سال 91-1390 برگزار شد. در طی مراسم از 13 کتاب منتشر شده در حوزة طراحی صنعتی که پدیدآورندگان آن در مراسم حضور داشتند تقدیر به عمل آمد. در بخش جنبی، نمایشگاهی از کتاب­های منتشر شده در این حوزه برای بازدید و فروش با درصدی تخفیف برای شرکت کنندگان برپا بود.

اولین مراسم کتاب سال طراحی صنعتی در ساعت 10 صبح با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. به دلیل همزمانی این مراسم با روز اول ماه محرم در ابتدای از حماسه بزرگ عاشورا یادی شد. در بخش اول؛ گفت­و گو با ناشران فعال در زمینه انتشار کتاب­های طراحی صنعتی به مدیریت جناب آقای دکتر سلیمانی، مدیرگروه طراحی صنعتی دانشگاه الزهرا و مدیر انتشارات ژاله و حضور جناب آقای دکتر فرازمند معاون پژوهشی مرکز نشر دانشگاهی و جناب آقای ورپشتی مدیر انتشارات وارش برگزار شد. در این بخش جناب آقای دکتر سلیمانی ضمن تقدیر از فعالیت این ناشران و توجه به حوزة نشر کتاب های تخصصی در زمینه طراحی صنعتی دلیل توجه این ناشران را به این حوزه سوال کردند و دلیل انتخاب و یا پذیرش این کتاب ها را پرسیدند و ناشران علاقمندی خود را زمینه چاپ کتاب در این حوزه و همکاری و مشاوره با متخصصان و اساتید این حوزه اعلام کردند. در ادامه کتابخانه دیجیتال نیتو از شرکت مهندسی رز سیستم، معرفی از این کتابخانه و شرایط عضویت و استفاده از منابع را ارائه کردند. سپس از اساتید محترمی که در جمع حضور داشتند؛ جناب آقای دکتر چوپانکاره مدیر گروه طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبا، جناب آقای دکتر کلینی هیأت علمی گروه طراحی صنعتی دانشگاه علم و صنعت ایران و جناب آقای باقری دانا یکی از طراحان صنعتی فعال برای تقدیر از کتاب های منتشر شده دعوت شد. علت انتخاب کتاب ها به دلیل حضور و یافتن پدید آورندگان کتاب ها بوده است پدیدآورندگان کتاب­هایی که در این بخش مورد تقدیر قرار گرفتند؛ جناب آقای میرقیداری برای ترجمه کتاب درآمدی بر طراحی صنعتی، جناب آقای مهدی اصل فلاح برای کتاب خط طلایی، آقای فرید پوینده برای ترجمه کتاب اصول اسکیس، خانم آرمیتا سراج زاهدی برای ترجمه کتاب  آشنایی با روند طراحی و جناب آقای نژده هوانسیان برای ترجمه کتاب مدیریت دیزاین، خانم معصومه حق­پرست برای ترجمه کتاب طراحی حسی.

در بخش دوم، جناب آقای مهندس میرفندرسکی فارغ‌التحصیل رشته طراحی­صنعتی و نماینده سابق دفتر توسعه صنعت سازمان ملل متحد با پدیدآورندگان چهار کتاب ارزنده منتشر شده­ در یک سال گذشته در حوزة طراحی صنعتی گفت­وگویی انجام دادند. جناب آقای مهران هاشمی نویسنده کتاب طراحی صنعتی یک دعوت برای تغییر، جناب آقای دکتر سیدرضا مرتضایی برای تدوین کتاب مطالعات طراحی، جناب آقای فرشید سرمست برای ترجمه کتاب روش های طراحی و جناب آقای علی مولایی برای ترجمه کتاب دیزاین؛ تئوری، تاریخچه و فلسفه در این گفت­وگو دعوت شدند و انگیزه انتخاب و انتشار کتاب را عنوان کردند سپس پرسش هایی که شرکت کنندگان در این مراسم داشتند توسط آقای میرفندرسکی از پدید آورندگان کتاب پرسیده شد و همچنین از جناب آقای نژده هوانسیان که در بین مخاطبان حضور داشتند درخواست کردند درباره حقوق مولف برای کتاب های ترجمه توضیح بیشتری دهند. پس از جمع بندی بحث اشاره کردند.....

سپس از اساتید محترمی که در جمع حضور داشتند؛ جناب آقای مهندس شرفعالی از پیشکسوتان طراحی­صنعتی، جناب آقای مهندس لاهیجی مشاور سازمان زیباسازی، جناب آقای دکتر ندایی­فرد هیأت علمی گروه طراحی صنعتی دانشگاه الزهرا و جناب آقای دوخته­چی زاده عظیمی مدیر انتشارات مبلغان برای تقدیر از کتاب های منتشر شده دعوت شد. پدیدآورندگان کتاب­هایی که در این بخش مورد تقدیر قرار گرفتند؛ جناب آقای مهران هاشمی نویسنده کتاب طراحی صنعتی یک دعوت برای تغییر، جناب آقای دکتر سیدرضا مرتضایی برای تدوین کتاب مطالعات طراحی، جناب آقای فرشید سرمست برای ترجمه کتاب روش های طراحی و جناب آقای علی مولایی برای ترجمه کتاب دیزاین؛ تئوری، تاریخچه و فلسفه، خانم نازیلا محمدقلیزاده برای ترجمه و تألیف کتاب رویکردی بر طراحی احساس­گرا، جناب آقای حسن شریفیان برای ترجمه کتاب آموزش نرم­افزار راینو. در انتهای مراسم 54 عنوان کتاب تخصصی طراحی صنعتی نامبرده شد و جناب آقای مهدیزاده تهرانی مدیر مسئول فصلنلمه تخصصی هنر و طراحی صنعتی چهارباغ ضمن قدردانی از حضور همه اساتید و شرکت کنندگان درخواست کرد کرد تا شرکت کنندگان نظر خود را درباره برگزاری مراسم در سال آینده نظر خود را اعلام کنند.

در بخش جنبی نمایشگاهی از آخرین کتاب‌های منتشر شده در رشته طراحی­صنعتی با حضور 6 ناشر فعال؛ مرکز نشر دانشگاهی، انتشارات وارش، انتشارات آگه،‌ انتشارات حرفه هنرمند، فرهنگسرای میردشتی و انتشارات مبلغان و فصلنامه تخصصی هنر و طراحی صنعتی چهارباغ و نشریه دانشگاهی دستاورد برگزار شد و علاقه‌مندان کتاب‌های مورد نظر خود را با تخفیف مناسب خریداری کردند. و از مولفان و پدیدآورندگان کتاب ها امضا و عکس یادگاری گرفتند.

 به نقل از فصلنامه هنر و طراحی صنعتی چهارباغ

 


جستجو در فروشگاه :