جمعه 28 دي 1397 - 12 جمادي الاول 1440 - 2019 ژانوِيه 18
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82848
تاریخ انتشار : 15 دی 1392 0:0
تعداد بازدید : 1576

آشنایی با نظریه اطلاعات و کامپیوترهای کوانتومی از دریچه کتاب

مرکز نشر دانشگاهی، کتاب «آشنایی با نظریه اطلاعات و کامپیوترهای کوانتومی» را راهی بازار نشر کرد. این اثر که ایده های اصلی مکانیک کوانتومی را دربردارد، برای فیزیکدانان، ریاضیدانان و متخصصان کامپیوتر قابل بهره برداری است.-

 

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب حاضر به قلم میشل لوبلاک، تالیف شده و ابوالفضل میرجلیلی و محمدرضا علیزاده نائینی آن‌را به فارسی ترجمه کرده‌اند.

نویسنده کتاب، در فصل نخست این اثر کوشیده تا مفاهیم مقدماتی مرتبط با اطلاعات کوانتومی را با هدف درک بهتر، به زبانی ساده‌‌تر بیان کند.

مولف در فصل دوم، مفاهیم دودویی کوانتومی یا کیوبیت را با ذکر مثال‌هایی معرفی کرده است. وی با استفاده از این مثال‌ها، ایده‌های اساسی مکانیک کوانتومی را ارایه و رمزنگاری کوانتومی را تشریح کرده است.

فصل سوم این کتاب علمی، مفاهیم مربوط به کیوبیت را به سیستم‌های فیزیکی دیگر با اسپین 5/0 و اتم دوترازی تعمیم داده و چگونگی به‌وجود آمدن کیوبیت به وسیله نوسان رابی را، توضیح داده است.

همبستگی‌های کوانتومی، بحث محوری فصل چهارم این اثر است. نویسنده در فصل پنجم، پس از ارایه مقدمات بحث، محاسبات کوانتومی را مطرح کرده است. در این فصل جزییات سه الگوریتم دویچ، جستجوگر گروور و تجزیه‌ شور، تشریح شده‌اند. 

فصل ششم کتاب با عنوان «آشنایی با نظریه اطلاعات و کامپیوترهای کوانتومی» چهار تحقق فیزیکی از یک کامپیوتر کوانتومی را توصیف کرده است. 

فصل پایانی این اثر نیز به معرفی مختصری از اطلاعات کوانتومی، مفهوم دورفرست، آنتروپی فون نیومان و رمزهای تصحیح خطای کوانتومی اختصاص دارد.

چاپ نخست کتاب «آشنایی با نظریه اطلاعات و کامپیوترهای کوانتومی» با شمارگان 500 نسخه در 195 صفحه، به بهای 9 هزار و 360 تومان از سوی مرکز نشر دانشگاهی راهی بازار کتاب شده است.

 

منبع: خبرگزاری کتاب ایران


جستجو در فروشگاه :